01.01.16     Nic.tr DNS Sunucularına Saldırılar Hakkında...
14 Aralık 2015 saat 12:00 itibariyle Nic.tr DNS sunucularını hedef alan saldırılar sonucu .tr alan adlarında ciddi bir yavaşlık ve erişim problemleri başlamış ve haftalar geçmesine rağmen halen devam etmektedir. Nic.tr DNS sunucularına yapılan bu aşırı yüklenme, .tr alan adı (com.tr, gov.tr, edu.tr, web.tr vs.) sahiplerini olumsuz yönde etkilemektedir.

Siber güvenlik konusunda yetkili olan Devlet organı USOM (Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi) .tr alan adı sunucularına doğru DDOS saldırısı yapıldığı yönünde ihbarın kendilerine ulaştığı bilgisini vermiştir. Geçici çözüm olarak Nic.tr'nin yurtdışı sunucuları kapatılarak sadece yurtiçi erişiminin açık tutulması sağlanmıştır. Yurt dışında herhangi bir .tr alan adına mail atmak veya siteye ulaşmak zaman zaman mümkün olmamaktadır. Saldırıdan sadece birey ve şirketler değil, birçok devlet kurumu ve üniversiteler de olumsuz yönde etkilenmiştir.

USOM, TİB, BTK veya yurt dışındaki RIPE, ICANN gibi kurumlardan saldırının kaynağıyla ilgili kesin bir açıklama yapılabilmiş değildir. Saldırı tipi olarak sadece DDOS saldırı tipinden bahsetmek mümkün olabilmektedir.

Sonuç olarak .tr alan adlarına yurtdışından erişimde kesintiler olmaya devam etmekte ve daha da önemlisi .tr alan adlarından gönderilen ve alınan eposta iletileri ya hiç ulaşmamakta yada ulaşsa bile spam kutusuna düşebilmektedir.

Sorunların çözümü için artık saldırılara karşı önlem alınmalı ve acilen Nic.tr DNS sunucuları yurt dışına kesintisiz olarak hizmet verebilmelidir. En önemlisi diğer ülkelere kıyasla miniminnacık ulusal internet ağımızın en kısa zamanda gerekli altyapı çalışmaları başlatılarak onlarca kat daha yüksek bir kapasiteye acilen ulaştırılması gerekmektedir. Böylelikle dağınık yapıdaki bu gibi basit DDOS saldırılarında bile ülkemiz internet ağının çökmesi önlenmiş olacaktır.

05.10.08     MS SQL Express veritabanı hizmeti verilmeye başlanmıştır...
MS SQL Server Express veritabanına ihtiyaç duyan web siteleri için kullanıma sunulmuştur. Hizmet kontrol panelinden veritabanı oluşturularak kullanılabilir haldedir.

05.03.07     FNT hosting müşterileri için Web App Gallery kullanıma açılmış ve otomatik uygulama yükleme hizmetine başlanılmıştır.
Müşterilerimiz Web App Gallery kullanarak galeri tarafından desteklenen uygulamaları kolaylıkla kurabilirler.

25.04.06     DotNetPanel kontrol paneli kullanımına başlanmıştır.
Kullanımı kolay ve hızlı DotNetPanel kontrol paneli kullanımı kolaylaştırmıştır. Ayrıca kontrol panelimizdeki Database menüsünden giriş yapılarak hem MySQL hem de MSSQL veritabanlarına erişim tek tıklamayla mümkün olmaktadır. Database'lerin yedeklemesi otomatik olarak her gün sistem tarafından yapılmasına rağmen, tek tıklamayla istendiğinde ek yedeklemeler de oluşturulabilir hale getirilmiştir.
FNThosting.com © 2015 | Gizlilik ve Güvenlik
FNT Bilgisayar ve Yazılım'ın bir bölümüdür.